ŚLADY POTU NA GZBIECIE


Najważniejsza rzecz, o jakiej trzeba pamiętać – nasze pady odprowadzają wilgoć! Nasze pady są skonstruowane w oparciu o logikę i technologię padów do rajdów długodystansowych (nawet, jeśli nie zawsze na to wyglądają). To znaczy, że muszą:

- zostać suche jak najdłużej

- zostać chłodne jak najdłużej

- być w 100% stabilne na końskim grzbiecie (nie przesuwać się)

- zapewniać jak największą ochronę przed wstrząsami.

****
Właśnie dzięki naszej technologii odprowadzania wilgoci, ślady potu będą wyglądać inaczej niż takie spod siodeł terlicowych i innych bezterlicowych. Mogą się także zmieniać z jazdy na jazdę, a to przez:

- różnice w temperaturze i wilgotności

- stan grzbietu konia – np. ze względu na poprzednio używane siodła czy poprzednie jazdy

- technikę jazdy, balans, koordynację, rodzaj wykonywanej pracy

- zmiany w stanie fizycznym konia

- zmiany w długości i grubości sierści konia

- zmiany w fizjologii konia, jego temperament

-długość i intensywność treningu.

Używając naszych siodeł i naszych padów nie oczekujmy identycznych śladów potu na grzbiecie za każdym razem. Tak, jak zmienia się kształt naszego siodła, by dopasować się do konia, tak też zmieniają się ślady potu!

Gdy materiał naszego padu wchodzi w kontakt z końską skórą pod ciężarem jeźdźca, jego rolą jest odprowadzanie wilgoci oraz ciepła, by jak najdłużej pozostawić sierść suchą i relatywnie chłodną. Jednak w tych obszarach, gdzie nie ma bezpośredniego stałego kontaktu i siodło wraz z padem lekko się unoszą (przedni rejon w okolicach łopatek i tylny - w okolicach tylnego łęku) między padem a skórą pojawia się warstwa powietrza, to powietrze się nagrzewa i pojawia się pot.

Oto główne zasady, jak rozpoznać, czy ślady potu na grzbiecie konia pod siodłem Ghost są prawidłowe:

  1. pod cięż̇arem jeźdźca występują duże suche obszary o regularnych kształtach, to w większości przypadków oznacza, ż̇e nasza technologia zadziałała znakomicie i siodło pasuje idealnie. W przypadku intensywnych jazd lub jazd w wyjątkowym upale lub na koniach nerwowych, bądź z tendencją do nadmiernej potliwości, cały obszar, na którym leży siodło, powinien być spocony.
  2. tam, gdzie siedzi jeździec, pot pojawia się najpóźniej. Małe, pojawiające się̨ w konkretnym miejscu, suche obszary (gdy reszta grzbietu jest mokra) są oznakami, ż̇e w tym miejscu punktowy nacisk był zbyt duż̇y nieregularne
  3. rozmyte na brzegach ślady potu zwykle oznaczają, że spocić miał się cały grzbiet, ale jazda skończyła się przed końcem tego procesu.  
  4. jakkolwiek miejscowo zmierzwiona, bądź poskręcana sierść, oznacza niedoskonałe dopasowanie – siodło ruszało się na grzbiecie, O ILE sierść nie została zmierzwiona przy zdejmowaniu siodła z grzbietu.
  5. Jeśli niepokoją Cię ślady potu na grzbiecie Twojego konia – zrób zdjęcie i wyślij nam! Postaramy się rozjaśnić wszelkie wątpliwości.

Przykłady: (lato, po treningu)

ciężki trening

trening o umiarkowanej intensywności

lekki trening

prev next